21 червня жителі та гості Літина відсвяткували 628-ю річницю нашого чарівного містечка, що розташоване в долині річки Згар. Саме стільки років тому назва «Літин» вперше згадується у Грамоті Володаря Поділля Федора Коріатовича.  За доброю традицією у цей день Літинська селищна рада на чолі з очільником містечка Анатолієм Бичком організувала цілу низку цікавих розваг. На святі впродовж дня літинчани  мали нагоду побачити чимало виробів, які талановиті у різних галузях мистецтва люди, демонстрували у містечку майстрів. Їх велика кількість є свідченням невичерпної щедрості нашої землі на таланти, яких з кожним роком стає все більше. Усі вони  яскраво сяють своєю багатогранністю і народжуючись із багатої на здібності української нації. До уваги жителів містечка організована виставка «Почесні громадяни Літина»,  «Герой України Собко Сергій Станіславович» від фахівців Літинського краєзнавчого музею імені Устима Кармалюка, робота навчально-відпочинкового простору «Літин – столиця неформальної освіти» організована Подільським народним університетом Культури,  виставка народно-прикладного мистецтва «Моє Поділля калинове, моя ти гордість вікова» організована  працівниками  Літинської районної бібліотеки. Виставка майстринь  з паперової лози «Світ краси» в творчості Вікторії Дикої виставка та в’язаних та вишитих виробів Білоусової Віри Іванівни «Симфонія буднів»., виставка виробів з дерева та багато іншого. Проведено безліч майстер класів майстер від  Літинського районного центру дитячої та юнацької творчості.

     

     З самого ранку центральна проїзна частина Літина була перекрита від руху автомобілів, йшла підготовка до проведення масових гулянь. На святі функціонували торговий ярмарок та безліч атракціонів,  де маленькі літинчани мали змогу розважатися та поласувати солодкою ватою.

         Разом з тим, вдень відбулося і кілька спортивних заходів  на центральному стадіоні Літина «Колос» пройшов захоплюючий турнір з футболу на кубок Літинського селищного голови.
          Уфутбольному турнірі брали участь вихованці  Літинської ДЮСШ. Протягом кількох годин на футбольному полі велася захоплююча боротьба. Кожен футболіст вважав своїм обов’язком докласти максимальних зусиль для перемоги власної команди й вибороти почесний приз. Анатолій Бичок відмітив кожну команду, тепло привітав футболістів подякував всім учасникам турніру за гру. Переможців  турніру було нагороджено Кубком Літинського селищного голови, усіх учасників медалями та грошовими винагородами, також всім футболістам було вручено солодощі. Одночасно із проведенням футбольного матчу проходив шаховий турнір, у якому брали участь команда дорослих та команда дітей. Переможці турніру отримали Дипломи та грошову винагороду.

         Урочиста церемонія відкриття Дня Літина розпочалася у районному будинку культури  з щирого привітання селищного голови Анатолія Бичка, який дякував літинчанам за їхню любов до містечка та працю задля його розквіту: «Шановні літинчани та гості містечка!

   У житті кожного з нас буває багато свят: загальнодержавні, релігійні, особисті, але є свята, які займають окреме місце в наших серцях. Без сумніву, одним із таких є День народження рідного містечка.

   Кожен рік сонячного червня літинчани мають нагоду вкотре зібратися великою та дружною громадою, аби відсвяткувати чергову 628 річницю з Дня заснування нашого чарівного Літина, розташованого у долині річки Згар на Поділлі. 

   Це особливий день, бо іменини рідного містечка - це свято єднання. Саме в такі моменти ми відчуваємо в своїх серцях любов і гідність за свою малу батьківщину, сповнюємося почуттям єдиної родини.   Це свято об’єднує усіх, кому дорогий Літин - його вулиці, будівлі, його героїчне минуле і трудове сьогодення.

   Історія Поділля і Правобережної України відбилась на перебігу подій минулого Літинщини. Чисельні археологічні пам’ятки свідчать про те, що ця благодатна земля була заселена в найдавніші часи. На терені сучасного Літина та в його околицях археологами виявлені сліди людської діяльності трипільської (IV-III тис. до н.е.), білогрудівської культур (ІІІ-ІІ тис. до н.е.) та поселення давньоруського періоду.

  Славна історія Літина, розпочинається ще з кінця 14 століття. Краєзнавчі пошуки щодо першої друкованої згадки про Літин тривають і досі. Так, в Національному історичному архіві Білорусі знайдено грамоту володаря Поділля, племінника великого Литовського  князя Ольгерда Федора Коріатовича, датовану 20 червням 1391 року, де Літин дарується «вірному слузі Гриньку».

   Входження Літина з навколишніми територіями до різних володінь на історичному шляху подібне до ситуації для більшої частини Поділля. З 1363 - 1393 рік належав до Подільського князівства, згодом – до Великого князівства Литовського. В цей період у 1566 році Літин набуває статусу центра староства.

   З утворенням Речі Посполитої з 1569 року Літин є складовою Брацлавського воєводства. У 1578 році йому було надано Магдебурське право.

   За часів Гетьманщини – входить до складу Кальницького (Вінницького) полку. З 1672 по 1699 рік – під турецькою владою.

   За російського царату з 1793 по 1917 рік Літин є складовою частиною Брацлавської губернії Брацлавського намісництва та Подільської губернії. У 1795 році Літин стає повітовим центром, яким залишається і після падіння російського самодержавства.  

   Указом російської імператриці Катерини ІІ від 22 січня 1796 року затверджено опис літинського герба, де основними елементами є розташовані поруч дві сосни та з боків – дві ялини.

   7 березня 1923 року він став центром однойменного району, а в 1925 році втрачає статус міста і стає селищем міського типу. 2 вересня 1925 року утворено Літинську селищну раду.

   З 17 липня 1941 року по 20 березня 1944 року Літин перебував під окупацією нацистів. Ми свято бережемо пам’ять про тисячі земляків, закатованих нацистськими загарбниками, з гордістю згадуємо старше покоління, мудрих наставників, тих, хто пройшов і війну, і голод, і розруху, але не зламався, не втратив віри, а продемонстрував приклад безкорисного служіння рідній домівці, змінюючи своєю працею кожен день життя на краще. Незабутні імена і тих літинчан, які не повернулися  з Другої світової війни. 

   Незалежність і воля не даються нам легко, про що свідчать події сьогодення на сході України, де наші патріоти стоять на варті нашої безпеки, на їх плечі покладена важлива місія, захищати і оберігати наші кордони, щоб зберегти мирне небо по всій країні.

   З почуттям глибокої скорботи згадуємо про наших земляків які загинули захищаючи східні кордони держави. Передаю слова щирої подяки учасникам антитерористичної операції, які повернулися до рідних домівок та тих, які в даний час знаходяться в зоні бойових дій. Кожен з вас заслуговує уваги та розуміння. Вашим рідним дякую за терпіння, мудрість, витримку та любов.

Дорогі земляки!

   Найбільша гордість нашого містечка – це звичайно його жителі. Саме завдяки вашим рукам твориться унікальна його спадщина та історія. Завдяки вашій наполегливості та самовідданості продовжує розвиватися сучасний Літин.

   Наше містечко  сьогодні йде в ногу з часом, росте і змінюється. Усі досягнення, якими багатий Літин, складаються з щоденної невтомної  праці талановитих, щирих, добрих людей, їх знань і вмінь. Прагнення до позитивних змін, до стабільного майбутнього наших дітей і сьогодні об’єднує всіх нас – лікарів, вихователів, вчителів, підприємців, промисловців, усіх, хто спрямовує власний потенціал та досвід, сили та знання на благо нашого краю.

   Разом ми розвиваємося, намагаємося набувати європейського вигляду. Наша громада - великий потенціал і міцна, надійна база на майбутнє. Ми сім’я, яка прагне створити зручні й комфортні умови для свого життя.

   Переконаний, що запорукою вагомих трудових та суспільних здобутків містечка є ваша, дорогі літинчани, самовіддана праця та велика любов до рідного краю.

   За рік, що минув ми довели, що ми громада – сильна своєю єдністю, яка може стояти за свої інтереси. Я дуже вдячний усім за це. Вірю – разом ми досягнемо іще вагоміших результатів у поліпшенні життя людей, примножимо славу нашої землі, працюючи на перспективу розвитку Літина.

             Дорогі літинчани!

   У цей святковий день, від імені депутатів селищної  ради, виконавчого комітету та від себе особисто щиро вітаю всіх літинчан із Днем народження рідного містечка. 

   Бажаю усім вам міцного здоров’я, любові, достатку, сімейного тепла, щасливої долі і хай Господь благословить усіх нас на многії і благії літа! Нехай добро, мир, злагода панують у кожній домівці, збуваються всі заповітні мрії та сподівання.

   Нехай серце кожного наповниться любов’ю до рідного краю! Нехай кожен знайде в собі силу допомагати один одному, подати руку допомоги і підтримувати добрим словом у скрутну хвилину!

   Дякую кожному з вас, шановні літинчани, за всі добрі справи, наміри та починання, спрямовані на розвиток та благоустрій містечка, покращення добробуту його жителів.

   Впевнений, що з кожним роком наш Літин ставатиме кращим, затишнішим і комфортнішим для проживання та привітнішим для наших гостей.

    Я пишаюся рідним містом, шаную його, з оптимізмом дивлюся у наше спільне майбутнє і цього зичу усім нам».

Зі святом літинчан щиро вітала депутат Вінницької обласної рали, голова партійної організації «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» Людмила Щербаківська, яка зазначила: «Я щиро вітаю усю територіальну громаду з днем містечка, нехай вас завжди об’єднує любов і небайдужість до рідного селища, адже тільки спільними зусиллями кожного дня, кожного року ви маєте творити заради майбутнього. Від усієї душі зичимо Літинській об’єднаній громаді динамічного розвитку і процвітання. Усім мешканцям міцного здоров’я, любові, достатку, сімейного тепла та щасливої долі. Нехай у кожній домівці панують мир і спокій, збуваються всі заповітні мрії та сподівань.

      У цей день літинчани отримали вітання від обласного осередку Асоціації міст України на чолі Владеславом Філатовим.

         На День Літина вшановуємо наших обдарованих, щедрих,  сміливих,  добрих, сильних, розумних, досвідчених і зовсім юних жителів, які прославляють наше містечко в різних галузях життя, які  є гордістю Літина і залишають свій помітний слід в його історії. Під час проведення святкової програми відбулося нагородження номінантів щорічної премії «Людина року» . 

      За вагомий внесок у розвиток містечка та за особливі досягнення у різних сферах життя територіальної громади, відповідно до рішення виконавчого комітету Літинської селищної ради № 84 від 15 травня 2019 року «Про відзначення 628-ї річниці з Дня заснування Літина» Літинський селищний голова Анатолій Бичок разом із секретарем селищної ради Миколою Курочкою нагородили почесними грамотами та грошовими винагородами наступних номінантів:

У номінації «Тренер року»:

КІНАЛЯ  ОЛЕГА АНАТОЛІЙОВИЧА - тренера футбольної команди Літинської середньої загальноосвітньої школи І – ІІІ ст.. №1, за плідну працю, спрямовану на результативну підготовку спортсменів високого рівня, значний особистий   внесок у розвиток фізичної культури і спорту Літинщини.  

У номінації «Захисник Батьківщини»:

ГАНДЗЮКА ОЛЕКСАНДРА АНДРІЙОВИЧА - учасника антитерористичної операції на сході України, за забезпечення територіальної цілісності нашої держави, успішне виконання завдань в рамках антитерористичної операції на Сході країни.

У номінації  «Аматори народної творчості»:

ДОБЖАНСЬКУ ВАЛЕНТИНУ ВАСИЛІВНУ – поетесу, члена літературно-мистецького об’єднання «Дзвінкова криниця» імені Христофора Замоцного, за багаторічну творчу працю, високу професійну майстерність, активну громадську діяльність та популяризацію народної творчості.

В номінації «Наше майбутнє»:

НАУМЕНКО КРІСТІНУ – вихованку старшої групи закладу дошкільної освіти №1«Веселка», за активну участь в святкових ранках та районних конкурсах.

ПОХВАЛЕННУ СОЛОМІЮ – вихованку старшої групи закладу дошкільної освіти №2 «Віночок», за активну участь у районних конкурсах і розвагах, святкових ранках та святах.

У номінації «Майстриня Літина»:

МАНЗЮК ІРИНУ ЄВГЕНІВНУ –  завідуючу відділом обслуговування дітей районної бібліотеки, майстриню народно-прикладного мистецтва,                                   за сумлінну працю, високу професійну майстерність, збереження українських традицій, вагомий особистий внесок у розвиток культури рідного краю.

У номінації «Наша надія»:

ГУМЕНЮК АНАСТАСІЮ - ученицю 4-Б класу Літинської середньої загальноосвітньої школи №2, наймолодшу призерку та переможницю районного та обласного етапів 19 Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика, за високі досягнення у вивчені рідної мови, активну участь в громадському житті школи, цілеспрямованість та наполегливість.

ЧУМАК СОФІЮ – ученицю 8-Б класу Літинської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2, переможницю предметних олімпіад з біології та фізики, чемпіонку області з двоборства, фіналістку Чемпіонату України з легкої атлетики, за високі досягнення у навчанні, популяризацію фізичної культури та спорту, цілеспрямованість та наполегливість.

  В номінації «Кращий соціальний працівник»: 

БОРОЛЮК МАРІЮ ФЕДОРІВНУ – соціального працівника Літинського територіального центру соціального обслуговування, за сумлінну працю й високий професіоналізм у вирішенні питань соціального захисту населення, чуйність і розуміння, надання необхідної підтримки і допомоги мешканцям громади. 

В номінації «Вчитель року»:

ГОДЛЕВСЬКОГО БОРИСА ФЕДОРОВИЧА - вчителя трудового навчання, керівника клубу юних техніків Літинської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, за багаторічну сумлінну працю та досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління.  

ТИМЧИШЕНУ НАДІЮ ІВАНІВНУ – вчителя української мови та літератури Літинської середньої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2, за багаторічну сумлінну працю та досягнуті успіхи у справі навчання і виховання підростаючого покоління, популяризацію та розвиток рідної мови та літератури.                          

У номінації «Таланти Літина»:

РИБАЧОК ВІКТОРІЮ – вихованку зразкового аматорського колективу спортивно-бального танцю «Шанс», переможницю Всеукраїнських і міжнародних танцювальних фестивалів та конкурсів, за значні особисті досягнення в хореографії, високий рівень виконавчої майстерності.            

РУДЕНКА ВАДИМА - вихованця зразкового аматорського колективу спортивно-бального танцю «Шанс»», переможця Всеукраїнських і міжнародних танцювальних фестивалів та конкурсів, за значні особисті досягнення та популяризацію хореографічної творчості, високий рівень виконавчої майстерності.      

В номінації «Спортсмен року»:

БОРИСЮК ДАРИНУ – капітана  футбольної дівчат Літинської ДЮСШ, за високі спортивні результати, мужність, самовідданість та волю до перемоги, особистий внесок у розвиток фізичної культури і спорту, прославлення рідного містечка  на Всеукраїнських і республіканських  спортивних змаганнях.

      Нагородження номінантів «Людина року» протягом багатьох років переконливо доводить,  що наше містечко було і залишається невичерпно багатим на талановитих, і перспективних людей, спеціалістів, унікальних в своїх галузях, а надто -  справжніх патріотів і будівничих  свого Літина.

Гарним подарунком до дня народження Літина для усіх гостей став святковий концерт за участю аматорів Літина. Своїми вокальними талантами глядачів радували   дебютанти,  гурт «Хто ми ?», Науменко Крістіна(вихованка ЗДО № 1), вокальний ансамбль «Вишиванка» Літинського центру дитячої та юнацької творчості (керівник Т. Задранівська),  студентка Київського Університету культури, наша землячка - Ірина Бондаренко, Мирослава Бірюкова, Володимир Маласай . Чарували присутніх на святі своєю граційністю та талантом хореографічний колектив «Феєрія» Літинського ЦДЮТ (керівник А. Кінзерська), зразковий  аматорський колектив спортивно – бального танцю «Шанс» Літинського РБК, (керівник Р. Терентьєв),  та вихованці ЗДО № 2 «Віночок» групи Ягідка із танцювальною композицією «Я люблю цей світ» (керівник Тетяна Йолдич).

Гостей  нашого свята вітав заслужений артист України Ігор Юрковський.

Надзвичайно насичена концертна програма свята, ентузіазм і талант кожного учасника, цікава подача виступів,  і все це, помножене на бажання подарувати присутнім радість, дало прекрасний результат: свято вийшло яскравим,  барвистим і пам’ятним на довго. Присутні у залі щирими оплесками вітали усіх учасників святкового дійства.

         Не менш насиченою була і вечірня святково – розважальна програма, яка розпочалася із дефіле бальних суконь та святкових костюмів від  випускників ЗДО № 2.  На площі перед адміністрацією спеціально для дітей  був підготовлений подіум. Дошкільнята групи «Ромашка»  та «Ягідка» пройшлися святковою ходою, демонструючи усю свою красу. Зворушливий вальс продемонструвала група «Ромашка», а драйвовий танець «Я люблю цей світ» - група «Ягідка». Запальний танець подарували усім гостям матусі групи «Ромашка». Танцювальний флеш моб подарували нам випускники Літинської СЗШ І-ІІІ ст..№ 2.Шаленими оплесками та вигуками молодці ще довго вітали присутні усіх учасників цього дійства.

         У різних локаціях центральної частини містечка розгорнувся фольклорний фестиваль. На площі перед адміністрацією виступав народний аматорський колектив «Джерело» с. Гончарівка,    народний аматорський коллектив «Вербичинька» смт Літин, гурти «Хто? ми» та  «Відродження», а  біля кінотеатру ім. У. Кармалюка -естрадний колектив «Big Brathers BANOL» із м.Вінниці.

         Біля розважальних атракціонів розмістилися живі скульптури. Усі бажаючі мали змогу з ними сфотографуватися.

         Цікавий показовий виступ був від майстрів східних єдиноборств.

      Палкий латиноамериканський танець від колективу «Salsa Mafia» із м. Вінниці зібрав у колі як дітей так і дорослих. Кожен бажаючий мав можливість приєднатися до танцювального ритму, навчитися рухам емоційного танцю та отримати масу задоволення.

До святкування Дня містечка долучилися і наші рятувальники.Цього дня лютувала неймовірна чернева спека. Щоб трішки освіжитись та відпочити юні літинчани мали можливість побігати під струменем прохолодної води із транс бою.

У день Літина було організовано безкоштовну виїзну кухню. Про смачні страви до свята подбали її власники які радо частували літинчан під час вечірніх святкових заходів.

         Ізюменкою даного свята стала фаер –шоу програма  від колективу «ВІА – Оберіг»  з використанням вогняно та лазерного обладнання. Чимало літинчани  зібралося  у ввечері  на площі перед адміністраціє, щоб подивитись на дане шоу. Усі із захопленням спостерігали за виступом колективу, а в кінці після шалених оплесків, мали змогу з ними сфотографуватися.

      І вже на саме закінчення свята, відбулася   для молоді та всіх охочих святкова безкоштовна  вечірка в диско-барі «Вікторія».

Ось так відшуміло яскравими миттєвостями свято Дня Літин, на який прийшло чимало гостей та для яких були створені максимально комфортні умови відпочинку.

 Взагалі свято згуртувало і молодь, і старше покоління в  єдину  родину, яка проживає в нашому рідному селищі і бачить тільки  гарне майбутнє – в достатку,  успіхах, здоров’ї,  мирі і злагоді. Свято завершилося, але вражень, сподіваємося, залишилося на цілий рік, аж до наступного Дня містечка.

 

Версія для людей з вадами зору

Оголошення